Regaty The Tall Ships' Races to międzynarodowy zlot żaglowców połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi. Jest to najstarsza impreza żeglarska świata.
Po raz pierwszy regaty te zostały zorganizowane w roku 1956, głównie w celu ocalenia 'białych ptaków oceanów', czyli pięknych jednostek żaglowych, które zaczęły być wypierane przez statki parowe. W pierwszej imprezie wzięło udział 21 jednostek, które rywalizowały na trasie z Torbay w Anglii do Lizbony. Wydarzenie to spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem. W wyniku czego powołana została organizacja Sail Training Association, której zadaniem była koordynacja kolejnych edycji regat. Wówczas właśnie narodziła się idea 'sail training' ? szkolenia i wychowania morskiego młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Od tego też momentu jednostki zaczęły regularnie rywalizować ze sobą na wodach wokół Europy i spotykać się w portach.
Od 1972 r. do 2003 r. regaty te nosiły nazwę "Cutty Sark Tall Ships' Races", z uwagi na swojego sponsora ? producenta szkockiej whisky "Cutty Sark". Od roku 2003 regaty odbywają się pod nazwą The Tall Ships' Races. Wyścigi rozgrywają się zwykle pomiędzy czterema portami. Miasta ? gospodarze przygotowują program i atrakcje dla przybywających do nich żeglarzy z całego świata. Organizowane są zawody sportowe, warsztaty marynistyczne, koncerty szantowe i folkowe, a także biesiady żeglarskie w tawernach i pubach. Nad całością czuwa angielskie stowarzyszenie Sail Training International, które wykształciło się ze wspomnianego wcześniej Sail Training Association.
Stowarzyszenie wyznacza standardy imprezy, podpisuje kontrakty z portami ? gospodarzami i nadzoruje ich przygotowania. Zasady i regulacje dotyczą także załóg żaglowców ? przepisy mówią, że co najmniej 50% każdej z załóg musi być w wieku 15 ? 25 lat.
Już od 17 lat Żeglarska Reprezentacja rozsławia Szczecin w portach poprzez udział w regatach The Tall Ships Races walcząc o nagrody z jachtami i żaglowcami z całego świata. Przez te lata Reprezentacja otrzymała liczne nagrody, ale chyba najbardziej cenną jest Friendship Trophy, zdobyta dwa razy z rzędu, nagroda dla najbardziej przyjacielskiej i lubianej załogi, która jest wybierana przez kapitanów innych jednostek w formie głosowania w czasie trwania regat.
Szczecin już trzykrotnie gościł u siebie finał TSR w 2007, 2013 i 2017. Wszystkie były wielkimi wydarzeniami morskimi i turystycznymi.
1 grudnia 2018 roku sfinalizowano porozumienie na organizację finału regat TSR w 2021 r. Niestety ze względu na pandemię przeprowadzenie czwartego wydarzenia tej rangi nie było możliwe. Nie zważając na to, Szczecin wystąpił o możliwość zorganizowania kolejnego finału w roku 2024.
Jesteśmy chyba jedynym miastem, które będzie gościć finał czwarty raz z rzędu, kiedy regaty odbywają się na Bałtyku
? podkreślał na konferencji prasowej Piotr Krzystek.
Więcej o szczecińskim finale The Tall Ships Races przeczytacie na stronie https://tallships.szczecin.eu.