Ułatwienia dostępu

Kajakami po Gwdzie
Latem tego roku odbył się kolejny obóz kajakowy młodzieży z sekcji kajakowej Centrum Żeglarskiego. Tym razem popłynęliśmy rzeką Gwdą. Zaczęliśmy od górnej Gwdy, koło jeziora Wielimie. Kajaki zwodowaliśmy we wsi Gwda Wielka i stamtąd ruszyliśmy na kajakową przygodę.
Początkowo rzeka wiła się przez łąki, potem wpłynęła w puszczę. Cywilizacja zniknęła szybko, zostaliśmy sami z przyrodą. Na rzece był niski poziom wody, ale dało się płynąć. Co pewien czas w nurcie napotykaliśmy zwalone, podtopione drzewa, które były atrakcję naszej wodnej wędrówki. Pierwszego dnia przepłynęliśmy 12 kilometrów. Nocowaliśmy koło miejscowości Gołębiewo, przy elektrowni - relacjonuje Piotr Owczarski, komandor spływu.
 
Drugiego dnia dopłynęliśmy rzeką do wsi Lubnicy, gdzie znajdował się Rodzinny Park Rozrywki. My rozbiliśmy się w obok niego, w dawnym wyrobisku żwiru, obok ujścia do Gwdy rzeczki Czernicy. Nocleg mieliśmy na piaszczystej „pustyni”, a w nocy ognisko.  
Trzeciego dnia dotarliśmy do Lędyczka, dużej wsi leżącej u ujścia do Gwdy rzeczki Dobrzynki. Tam nocowaliśmy na polu namiotowym, gdzie mogliśmy wykąpać się w stawach. 
Poniżej Lędyczka nurt rzeki zaczął się rozszerzać, wpływając do jeziora zaporowego Podgaje. Tam musieliśmy po raz kolejny przenieść kajaki i spłynąć dalej wypłyconą rzeką. 
Przez kolejny dzień płynęliśmy wijącą się w dolinie rzeką, otoczoną z jednej i drugiej strony lasem. Po drodze kapaliśmy się i wypoczywaliśmy. W końcu dopłynęliśmy do ostatniej zapory i dużej elektrowni „Jastrowie”. Tam trzeba było 200 metrów przenosić kajaki. Za elektrownią znaleźliśmy dogodne miejsce noclegowe. Znów paliliśmy ognisko, ciesząc się wakacjami. 
 
Niestety w nocy i rano przyszła ulewa, a właściwie oberwanie chmury. Na szczęście schroniliśmy się pod wiatą i tak przetrwaliśmy wodną nawałnicę. Stamtąd wróciliśmy do Centrum Żeglarskiego, bogatsi o nowe umiejętności kajakarskie i przygody.

 

Baner Fundusze Europejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III”. Nr umowy o dofinansowanie RPZP.02.10.00-32-B025/17-00 z dnia 14.09.2018 roku.

NASI PARTNERZY

NASZE REALIZACJE

Logo Centrum Żeglarskie

Znajdziesz nas na:

Nawigacja

Zobacz także

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19

70-800 Szczecin

tel.: +48 91 460 08 44

Schronisko

tel.: +48 91 461 53 91

Bosman

tel.: +48 725 495 280

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

E-rekrutacja
Wolontariusze
Rekrutacja
Reprezentacja