Niemal 2 lata, 4 kontynenty, 11 etapów i prawie 100 młodych Szczecinian na pokładzie ? tak w skrócie można określić projekt rejsu Darem Szczecina wokół globu. Prace nad rejsem właśnie wkraczają w zaawansowaną fazę.
Sail Szczecin dookoła świata to inicjatywa żeglarzy i kapitanów Daru Szczecina, która będzie upamiętnieniem pierwszej szczecińskiej wyprawy wokół globu na pokładzie jachtu Zew Morza. Będzie to też kontynuacja rejsu Daru z 1973 roku, który m.in. przez fatalną pogodę i kłopoty zdrowotne kapitana, został przerwany. Możliwość opłynięcia globu i powrót do macierzystego portu po dokończonej podróży będzie wydarzeniem historycznym dla szczecińskiego, a nawet polskiego żeglarstwa.
Wyprawa zakłada przepłynięcie globu w dwa lata, zawijając do portów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Dodatkowym, ale niezwykle ważnym walorem rejsu będzie pełnomorskie szkolenie młodzieży, a także danie jej możliwości obcowania z innymi kulturami.
Rejs zostanie przeprowadzony przez doświadczoną kadrę Centrum Żeglarskiego i będzie skierowany do młodych osób ze Szczecina.Na pokładzie ponad 50-letniego jachtu popłyną m.in. obecni kapitanowie - Wojciech Maleika i Wojciech Kaczor.
Z końcem lipca zapadła pozytywna decyzja o wyprawie, ale dla nas jest to początek drogi. Przed kapitanami i pracownikami Centrum Żeglarskiego jeszcze mnóstwo pracy, by móc wyruszyć w drogę i pokazać światu piękny Szczecin i jego żeglarskie ?zacięcie?. Zgodnie z planem wyprawa ma rozpocząć się w sierpniu 2022 roku i zakończyć dwa lata później.
- mówi Wojciech Maleika, kapitan Daru Szczecina.