Projekt "Baza turystyki żeglarskiej - Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde - na transgranicznym szlaku wodnym" Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 "Europejska Współpraca Terytorialna" - "Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013
Projekt zakłada poprawę powszechnie dostępnej infrastruktury dla rozwoju turystyki wodnej w regionie, włączając w to turystów indywidulanych i grupy zorganizowane, w tym osoby niepełnosprawne, dzieci i młodzież. Przystanie po stronie niemieckiej i polskiej stają się bazą dla rozwoju turystyki transgranicznej, ale również bazą dla wspólnych transgranicznych polsko-niemieckich projektów szkoleniowych, edukacyjnych, sportowych i kulturalnych, takich jak:
- Szkolenia nauczycieli, instruktorów do pracy z młodzieżą, w tym z młodzieżą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem i młodzieżą niepełnosprawną.
- Przygotowania młodzieży do odpowiedzialnego uczestnictwa w turystyce wodnej poprzez konkursy, szkolenia, kursy, warsztaty stacjonarne i rejsy.
- Zainteresowania młodzieży sprawami ochrony środowiska naturalnego i popularyzowania spędzania wolnego czasu na łonie przyrody poprzez warsztaty edukacyjne i zawody sportowe.
- Wymiany młodzieży uczestniczącej w projektach edukacji morskiej i ekologicznej.
- Szkolenia młodzieży do udziału w rejsach i regatach pełnomorskich.
- Udział dzieci i młodzieży w cyklicznych corocznych wydarzeniach kształtujących poczucie tożsamości regionalnej oraz Dni Morza i Dni Odry w Szczecinie.
- konkursy plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym i fotograficzne dla młodzieży, dotyczące tematyki marynistycznej, zakończone wystawami w obu ośrodkach;
- konkursy piosenki morskiej i żeglarskiej;
- konkursy wiedzy o morzu i morskiej historii Pomorza;
- warsztaty praktyczne - ABC żeglarstwa i sportów wodnych, połączone z kursami udzielania pierwszej pomocy;
- coroczne rejsy dookoła zalewu łodziami wiosłowo - żaglowymi;
- coroczne przygotowanie grupy młodzieży do udziału w regatach pełnomorskich;
- coroczne regaty w różnych klasach.