Ułatwienia dostępu

Centrum Żeglarskie  zaprasza na plenerowe koncerty szantowe. Całość wydarzenia odbędzie się w ramach obchodów Dni Morza_Sail Szczecin 2019, przy Bulwarze Piastowskim, gdzie zostanie ustawiona pływająca scena szantowa. Wstęp bezpłatny!


Harmonogram przedstawia się niebywale ciekawie:


Piątek ? 14 czerwca 2019

19:00-20:30 Kraków Street Band
20:45-21:45 Qftry
22:00-23:30 Viva Flamenco


Sobota ? 15 czerwca 2019

17:00-18:15 Free Blues Band
18:30-19:45 Stonehenge
20:00-21:15 Flamenco Sin Fronteras
21:30-22:45 Beltaine
23:00-00:15 Poema Flamenco


Niedziela ? 16 czerwca 2019

14:00-15:15   Zejman & Garkumpel
15:15-15:50   Luz Blues
17:00-18:15   Klang
18:30-19:45   The Nierobbers
20:00-21:15   Ryczące dwudziestki
21:30-22:30   Qftry

Proponujemy ucztę muzyczną w pięknym otoczeniu szczecińskich nabrzeży oraz Nowego Rynku.

Podczas koncertu zagra 13 zespołów.

 

Beltaine

Beltaine to jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej. Muzykę Beltaine trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół zmierza po prostu przed siebie. Eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością. Zespół powstał w 2002 r. w Katowicach. Skład na początku ulegał zmianom, ale od 2006 roku Beltaine tworzy nieprzerwanie 7 muzyków. Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie. W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę ?Irish Music Award? w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association.

 

Skład:

ADAM ROMAŃSKI ? skrzypce
JAN GAŁCZEWSKI ? irish bouzouki, irish banjo, bodhran, gitara elektryczna, dudy gaita
JAN KUBEK ? tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne
ŁUKASZ KULESZA ? gitara akustyczna
BARTEK DUDEK ? gitara basowa
PIERRE ? perkusja

 

Beltaine

 

   

 

Flamenco Sin Fronteras

Zespół flamenco z hiszpańskimi muzykami Nikosem Tsiachrisem i Antonio Pumuki oraz polską tancerką Barbarą Cieślewicz, uczennicą najbardziej znanej w Hiszpanii szkoły flamenco w Sevillii, która kształci przyszłych tancerzy (Fundacion Cristina Heeren- Escuela de Arte Flamenco).

 

Flamenco Sin Fronteras

 

 

 

Free Blues Band

Free Blues Band ? polska grupa muzyczna wykonująca blues z elementami R'n'B, soulu, funky i jazzu. Grupa powstała w 1979 roku z inicjatywy braci Andrzeja i Mariana Malcherków.

Grupa występowała m.in. na Złota dziesiątka ? Jarocin i OMPP, Rawa Blues (w latach 1985, 1986, 1989?1991, 1997, 2004), Blues Top 85, Olsztyńskie Noce Bluesowe (podczas I (1984) i XIII edycji w 2004 roku), Jesień z Bluesem ? Białystok, Baltic Blues, Camping Muzyczny w Brodnicy, Blues nad Piławą, Żmigród, Blues nad Bobrem, FAMA, Bluesada, Harmonica Bridge. Grali przed Deep Purple (support w 2004 Johnem Scofieldem, Animalsami, grali z gitarzystą Steve'em Morse'em oraz perkusistą Ianem Paice'em), Chrisem Farlowe'em, Janem "Izbą" Izbińskim. Tadeusz Nalepa ostatnie trzy lata swojego życia grał tylko z FBB, w tym ostatni koncert w życiu artysty: 12 sierpnia 2006 w Trzyńcu w Czechach.

W 2003 roku zespół został sklasyfikowany na 8 miejscu plebiscytu pisma Twój Blues w kategorii Zespół Roku Polska.

Od 1992 roku lider grupy Andrzej Malcherek prowadzi Free Blues Club w Szczecinie. 

 

Skład zespołu:

Andrzej Malcherek ? gitara elektryczna, śpiew
Agnieszka Malcherek ? organy Hammonda
Dariusz Kamiński ? instrumenty perkusyjne
Mateusz Pawelec ? gitara basowa

 

Free Blues Band

 



Klang

Klang to założony w 1997 roku, męski sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu a capella utworów o tematyce morskiej. Uzupełniająco zespół wykorzystuje także gitarę, akordeon, flażolety, harmonijkę ustną oraz proste instrumenty perkusyjne. Repertuar zespołu to szanty klasyczne - tradycyjne pieśni pracy wykonywane na starych żaglowcach, autorskie pieśni i ballady żeglarskie w atrakcyjnych opracowaniach oraz powszechnie znane piosenki żeglarskie. Jako jedyny zespół w Polsce, Klang wykonuje polskie pieśni morskie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, we współczesnych aranżacjach wokalnych. Zespół prezentuje również autorskie programy dla dzieci o tematyce marynistycznej.

Repertuar, brzmienie, wysoki poziom muzyczny oraz łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością sprawiają, że zespół jest zapraszany na większość odbywających się w Polsce festiwali szantowych oraz występuje indywidualnie w ok. 30 koncertach rocznie. Klang koncertował także w Chile, Peru, w Niemczech, na Ukrainie i w Holandii oraz Zespół był wielokrotnie nagradzany na odbywających się w całej Polsce festiwalach, szant i piosenki żeglarskiej, a w 2012 roku uhonorowany został Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za piosenkę premierowa oraz nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego- za całokształt działalności. W 2015 r. zespół Klang otrzymał GRAND PRIX za program dla dzieci ?Z żeglarzami w Świat? oraz NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES.


Skład zespołu:

Przemysław Burek

Paweł Delikat

Sławomir Gołąb

Grzegorz Mazur

Łukasz Skowroński

Mirosław Szpyrka

 

Klang

 

 

 Poema Flamenco

?Flamenco jest głębsze niż wszystkie studnie i morza otaczające świat. Jest prawie nieskończone. Krzyżuje się z cmentarzem lat i dolegliwościami wysuszających wiatrów. Przychodzi z pierwszym szlochem i pierwszym pocałunkiem.? Tak pisał o flamenco Federcio García Lorca - poeta, dramaturg, muzyk i rysownik. Określał flamenco jako rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości, wyrażający szaleństwo i pragnienie. To właśnie te emocje będą głównymi bohaterami podczas koncertu Poezja Flamenco w wykonaniu Krakowskich artystów flamenco. Oprócz tradycyjnych stylów flamenco pojawią się legendarne poematy flamenco takie jak Verde czy Leyenda del Tiempo, oraz flamencowe interpretacje poezji Juliana Tuwima.

Krakowskie artystki flamenco Magdalena Lechowska, Kaja Będkowska-Klar oraz Wiola Bednarczyk rozpoczęły stałą współpracę w październiku 2017r. Ich ponad 15 letnie doświadczenie, pasja i charyzma sceniczna sprawiają, że publiczność może poczuć prawdziwą magię flamenco! Wraz z nimi występują niezwykle utalentowani muzycy: Kuba Bachleda na gitarze oraz Łukasz Kurzydło na cajonie.



Poema Flamenco

 

 

 Qftry

Zespół QFTRY z Polic i Okolic czyli rejonów portowego miasta Szczecina istniejący od 1995 roku to pięciu miłośników pieśni żeglarskich, kultury marynistycznej i folku W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne pieśni pracy, piosenki kubryku oraz utwory własne. Qftry to głównie wykonania a capella, aczkolwiek dają się też poznać jako znakomici instrumentaliści. Są laureatem wielu nagród na najbardziej prestiżowych festiwalach szantowych w tym między innymi nagrody publiczności oraz kilkukrotnie nagrody za wierność szancie klasycznej im. Stana Hugilla na międzynarodowym festiwalu szantowym Shanties w Krakowie. Zespół przemierzył z koncertami niemal całą Europę, występował również za oceanem ? w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. QFTRY mają w dorobku 5 płyt w tym dwie nagrane wspólnie ze światowej sławy shantymanem Tomem Lewisem.

 

Skład zespołu:

Grzegorz Hatylak - bodhran, wokal
Wojciech Krawetkowski - gitara, wokal
Łukasz Kruszyński - gitara, tin whistle, wokal
Grzegorz Opaluch - gitara, flet poprzeczny, wokal
Bartosz Wąsik - cyja, wokal

 

Qftry

 

 

 L.U.Z. Blues

Powstał w roku 2008 po festiwalu "Dinozaury Szczecińskiego Big-Bitu" w skład którego weszli doświadczeni muzycy o dużym dorobku artystycznym. Wszyscy koncertowali poza granicami kraju w wielu znanych zespołach muzycznych. Obecnie najczęściej prezentują muzykę rockowo-bluesową.

Doświadczenie muzyków i profesjonalne podejście do wykonywanego zawodu, wbrew nazwie, gwarantuje najwyższą jakość prezentowanej muzyki. Zawarty w nazwie zespołu ?luz? przejawia się w twórczym podejściu do wykonywanej muzyki poprzez własną interpretację i twórcze rozwinięcie wybranych utworów. Muzycy zapraszają często na koncerty również innych instrumentalistów i wokalistów zależnie od stylistyki pożądanej na danym koncercie.

 

Skład zespołu:
Ryszard Nazdraczew - gitara, śpiew
Barbara Włodarczyk - vocal
Maciej Kostański ? organy Hammonda, piano
Zenon Balcerak - gitara basowa
Dariusz ?Kaziu? Kamiński - perkusja
Sławomir Jankiewicz ? drums
Lech Frik ? piano, voc

 

Luz Blues

Ryczące Dwudziestki

Swą passę rozpoczęli od festiwalu ?TRATWA? ?83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę ?Hiszpańskie Dziewczyny?, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Powstali spontanicznie - z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Połączeni marzeniami, od lat młodzieńczego trądziku, poprzez pierwsze siwe włosy na skroniach, mimo niewielkich, acz zauważalnych zmian składu, kroczą artystyczną ścieżką do dziś.
Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu ? dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu ?SHANTIES? w Krakowie w latach 1984 i 1999. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a?cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu.

 

Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże - licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili - drogą morską, powietrzną lub lądową - niejeden samochód ?zarżnęli? i w niejednej koi spali.  Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz ?worek? pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu.

 

Skłąd zespołu:

Andrzej Grzela "Qńa"
Wojciech Dudziński "Sęp"
Andrzej Marciniec "Martinez"
Bogdan Kuśka "Bodziec"
Łukasz Drzewiecki "Matrix" - od końca 2009 r. na miejscu Janusza Olszówki "Yasieq"

 

Ryczące Dwudziestki

 

 

 

The Nierobbers

The Nierobbers, to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. W 2017 roku ukazała się płyta zawierająca piosenki autorskie. Zespół koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Ma za sobą występy na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach żeglarskich i turystycznych w Polsce.

Skład zespołu:
Tomasz Szuszkiewicz- gitara, śpiew
Marek Kańduła- gitara basowa, gitara, śpiew
Dariusz Myśliński- harmonijka ustna, mandolina, śpiew
Łukasz Zięba- skrzypce, śpiew

 

The Nierobbers

 

 

Kraków Street Band

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność. Aktualnie muzycy promują swój najnowszy, trzeci już w dorobku album "Going Away". Płyta oparta jest w całości na autorskim materiale. Składa się na nią 11 żywych, bezpretensjonalnych piosenek, zgrabnie balansujących między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Pięknie brzmiące pomieszczenia studyjne Radia Kraków pozwoliły uchwycić niuanse w muzyce 9-osobowego składu, która od czasu ulicznych początków nabrała rumieńców i treści. Album "Going Away" otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

 

Skład zespołu:

Łukasz Wiśniewski
Piotr Grząślewicz
Tomasz Kruk Miłosz
Skwirut Adam
Partyka Marcin
Hilarowicz Wojciech
Szela Krzysztof Chlipała

 

Kraków Street Band

 

 

Viva Flamenco

?VIVA FLAMENCO!? jest czołowym zespołem flamenco w Polsce. Założony został w 1992 roku przez gitarzystę Michała Czachowskiego. Muzyka, jaką wykonują to wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Barwy i egzotyki dodaje bogate instrumentarium, na które obok gitar składają się tradycyjne instrumenty etniczne.

Repertuar zespołu to żywiołowe kompozycje najbardziej znanych gitarzystów flamenco i tradycyjne, a także własne, zróżnicowane pod względem rytmów
i nastrojów. Doskonały efekt artyści osiągają nie tylko dzięki mistrzowskiej grze na instrumentach, ale także dzięki ekspresyjnemu tańcowi i oryginalnym strojom, które dodają plastyczności i sprawiają, że koncert tej grupy staje się także znakomitym widowiskiem na najwyższym poziomie. Zespół wielokrotnie był laureatem wielu konkursów. Artyści koncertują w Polsce i zagranicą, na najważniejszych festiwalach gitarowych, festiwalach jazzowych, etnicznych
i folkowych. Zespół występował zarówno w wielkich salach koncertowych, teatrach i filharmoniach, jak również w małych domach kultury, występując
w kameralnym lub w wieloosobowym składzie.

 

Skład zespołu:
Michał CZACHOWSKI - gitara flamenco, cajón
Anna PATKIEWICZ/ Justyna JAREK- taniec flamenco, palmas
Grzegorz SKIBA- gitara flamenco, cajón, palmas
Adam GŁOŚNICKI/ Andrzej KOWALSKI- gitara basowa
Jan KUBEK- cajón, palmas/Krzysztof NOWAKOWSKI - perc

 

Viva Flamenco

 

 

 

Stonehenge

?Stonehenge? jest jednym z czołowych zespół wykonujący muzykę celtycką i około morską w naszym kraju. W swoim repertuarze ma także utwory reprezentujące inne gatunki muzyczne. Zespół powstał wiele lat temu na Śląsku i od tego czasu jest gwiazdą festiwali muzycznych o tematyce celtyckiej i koncertów o tematyce okołomorskiej. Zespół jest laureatem wielu konkursów i festiwali w Polsce i zagranicą. Każdy koncert zespołu to w pełni profesjonalne widowisko i znakomita zabawa dla wszystkich widzów związanych z żeglarstwem, ale nie tylko.


Skład zespołu:
Arkadiusz "Kosmos" Wąsik ? gitary, śpiew (od 1996)
Kamil Krzanowski ? skrzypce (od 1996)
Janusz Jurczak ? akordeon, dudy (od 1996)
Paweł Lemański ? instr. klawiszowe, loopy (od 2007)
Piotr Fujcik ? gitara basowa (od 2010)
Marcin "Kwachu" Kisiel ? perkusja (od 2008)

 

Stonehenge

 

 

Zejman & Garkumpel

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to Mirek Koval Kowalewski, zakochany w muzyce i wodzie, postanowił ziścić marzenie każdego przeciętnego nastolatka, choć... nastolatkiem już nie był. Założył zespół muzyczny i do współpracy zaprosił Romka Wojciechowskiego. Jako że słynny był wówczas duet Simon&Garfunkel, dowcipnie sparafrazowali jego nazwę i tak powstał zespół Zejman&Garkumpel.

Od początku działalności podstawą repertuaru były autorskie kompozycje Mirosława, z czasem uzupełnione o kompozycje Zbigniewa Murawskiego i Tadeusza Melona. Obecnie Zejman&Garkumpel to sześcioro muzyków, którzy od lat występują na polskich scenach z repertuarem dla dzieci i dorosłych. Przez ten czas zespół nagrał 12 wydawnictw muzycznych zawierających około 100 utworów autorskich. W zeszłym roku, z okazji 25-lecia istnienia zespołu, wydane zostały dwie płyty koncertowe live, zawierające najlepsze utwory dla dzieci i dla dorosłych. Co roku zespół prezentuje nowe, oryginalne spektakle muzyczne dla dzieci, koncerty dla dorosłych oraz programy integracyjne. Widowisko budowane jest nie tylko poprzez oryginalny repertuar muzyczny, ale także dopracowane w drobnym szczególe scenariusze, animacje sceniczne oraz oprawę multimedialną.


Skład zespołu:
Mirek ?Koval? Kowalewski ? wokal, gitara
Zbigniew Murawski ? wokal, gitara, harmonijka ustna, nyckelharpa
Tadeusz Melon ? skrzypce
Adam Rakowski ? gitara basowa
Monika Szulińska ? instrumenty perkusyjne
Marcin Lemiszewski ? perkusja

 

ZejmanGarkumple

 

 




image001            dni morza             dni morza 2


ZAPRASZAMY!

 

 

 

Baner Fundusze Europejskie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie – etap III”. Nr umowy o dofinansowanie RPZP.02.10.00-32-B025/17-00 z dnia 14.09.2018 roku.

NASI PARTNERZY

NASZE REALIZACJE

Logo Centrum Żeglarskie

Znajdziesz nas na:

Nawigacja

Zobacz także

Centrum Żeglarskie

ul. Przestrzenna 19

70-800 Szczecin

tel.: +48 91 460 08 44

Schronisko

tel.: +48 91 461 53 91

Bosman

tel.: +48 725 495 280

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

E-rekrutacja
Wolontariusze
Rekrutacja
Reprezentacja