• W dniu 30 września 2018 r. na wieczną wachtę odeszła Śp. Danuta Kopacewicz - matka chrzestna „Daru Szczecina”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w dniu 4 października.

   

  Kopacewicz  Danuta Kopacewicz była znaną szczecińską żeglarką i jedną z najbardziej zasłużonych działaczek SOZŻ i ZOZŻ. Była wieloletnim członkiem Zarządu SOZŻ, Sekretarzem Okręgu (1957-1973) i członkiem Komisji Historii Żeglarstwa ZOZŻ (2007-2012). W 1969 r. została matką chrzestną flagowej jednostki naszego miasta - „Daru Szczecina”, od 2012 r. Honorowego Ambasadora Szczecina. Przez wszystkie późniejsze lata – aż do bieżącego roku – była prawdziwą „matką”, opiekunką i dobrym duchem „Daru Szczecina”, jego kapitanów i wszystkich załóg, które zawsze żegnała na wyjściu w morze i witała ciastem po powrocie do macierzystej przystani. Uczestniczyła w wielu rejsach morskich, w tym na ukochanym „Darze Szczecina”. Zawsze brała czynny udział we wszystkich uroczystościach organizowanych przez Centrum Żeglarskie.


  A nade wszystko była wspaniałym człowiekiem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci!!! 
  DANUTA KOPACEWICZ - ur. 1 października 1926 r. w Niehniewiczach, woj. Nowogródzkie, zm. 30 września 2018 r. Pochodziła z kresowej rodziny patriotycznej; w czasie II wojny światowej żołnierz AK, sanitariuszka (1943), od VI 1944 do X 1945 żołnierz I Armii Wojska Polskiego w stopniu kaprala. Wykształcenie średnie, zawód: ekonomistka.

  Znana i powszechnie lubiana szczecińska żeglarka, serdeczny przyjaciel wszystkich żeglarzy, jedna z najbardziej zasłużonych działaczek i pracowników SOZŻ i ZOZŻ. Sędzia żeglarski I kl., sternik jachtowy i lodowy, żeglarz regatowy. Matka chrzestna „Daru Szczecina”, flagowego jachtu naszego miasta, Ambasadora Szczecina. Była też społeczną działaczką PCK. Od 1948 r. mieszkała w Szczecinie, pracowała w Spółdzielni Spożywców „Społem” (1952-1956) i w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego (1957-1982).

  Z żeglarstwem związana od 1952 r., członek Ligi Morskiej (od 1952), LPŻ (1953-1963), JK AZS Szczecin (1963-1966), JK „Stal Stocznia” Szczecin (1967-1982). W latach 50. XX w. brała udział w bojerowych regatach Okręgu Szczecińskiego i w Mistrzostwach Polski w kl. H na jeziorze Niegocin; zdobyła bojerowe wicemistrzostwo Polski w kl. Monotyp XV (1955), i zajęła III m. w bojerowych MP (1956). Odbyła też wiele rejsów morskich, m.in. na jachtach: „Chrobry”, „Dar Szczecina” i „Zew Morza”, a w grupie jachtów towarzyszących uczestniczyła też w Olimpiadzie żeglarskiej Kiel-72.

  Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana za osiągnięcia żeglarskie, w tym m.in.: Odznaką Honorową PZŻ „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” (1968), Medalem 50-lecia Żeglarstwa Polskiego (1974), Odznaką Honorową ZOZŻ „Zasłużony dla Szczecińskiego Żeglarstwa” (2006), Medalem PZŻ „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego” (2005), Medalem „65 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” (2010), Medalem „70 lat żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim” (2015), Za działalność na rzecz PCK otrzymała Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża.


  Wspomnienia – Janusz Charkiewicz, Piotr Owczarski, Wiesław Seidler


   

   Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Tytuł projektu: Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej Nr umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.06.01.01-32-013/09-00 z dnia 29.01.2010 roku

 
INFORMACJE O PLIKACH COOKIE

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.