Centrum Żeglarskie zaprasza na Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Żeglarstwie, które odbędą się w dniach 12-14 sierpnia 2016 r. na akwenie Jeziora Dąbie w Szczecinie. Regaty zostaną rozegrane w klasie Optimist grupa B dziewcząt i chłopców do lat 13. Organizatorem wydarzenia jest: Centrum Żeglarskie, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Zachodniopomorska Federacja Sportu.

DSCN9424

Regaty zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami ISAF 2013-2016, przepisami klasowymi oraz instrukcją żeglugi.

Zgłoszenia do regat przyjmowane będą w świetlicy Centrum Żeglarskiego – budynek Dhttp://www.centrumzeglarskie.pl/plan-przystani-2

– w dniu 12.08.2016 r. w godz. 17:30-20:00

– w dniu 13.08.2016 r. w godz. 8:00-9:00

Organizator nie przewiduje wpisowego do regat.

Podczas procedury zgłoszeniowej w miejscu regat należy posiadać następujące dokumenty:

 • aktualne badanie lekarza sportowego;
 • licencje sportową;
 • ubezpieczenie OC zgodne z wytycznymi PZŻ.

Przydział punktów zgodnie z Krajowym Systemem Rywalizacji Sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego /Uchwała nr 326/Z/XXXVII Zarządu PZŻ z dn. 16.02.2016 r./

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe w budynkach na terenie Centrum Żeglarskiego ul. Przestrzenna 19

 • cennik na stronie http://www.centrumzeglarskie.pl/o-nas-schronisko/
 • rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 91 461 53 91.

Możliwość rozbicia namiotu

 • cennik na stronie  http://www.centrumzeglarskie.pl/o-nas-schronisko/
 • rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 91 461 53 91.

Możliwość bezpłatnego noclegu w świetlicy (własna karimata i śpiwór) – ilość miejsc ograniczona;

 • rezerwacja miejsc : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 91 461 53 91.

Organizator oferuje pomoc w zorganizowaniu wyżywienia pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia przez uczestnika – minimum tydzień przed regatami.

Program regat

12.08.2016 r.

 • godz. 17:30-20:00 – przyjmowanie zgłoszeń.

13.08.2016 r.

 • godz. 8:00-9:00 – przyjmowanie zgłoszeń.
 • godz. 10:00 – otwarcie regat.
 • godz. 11:00 – gotowość startowa.

14.08.2016

 • godz. 10:00 – gotowość startowa.
 • godz. 15:30 – uroczyste zakończenie regat.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Żeglarstwie sędziować będzie Pan Roman Gryglewski.

PDF 48
Zawiadomienie Regaty Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Żeglarstwie

Międzyszkolne Mistrzostwa Szczecina w Kajakarstwie składają się z 2 rund. Zawody II rundy startują 7 czerwca 2016 r. w Centrum Żeglarskim. Organizatorem jest Centrum Żeglarskie, pod nadzorem MOS.

Harmonogram startów:

 • Szkoła Podstawowa kl. IV, chłopcy – godzina 10.00
 • Szkoła Podstawowa kl. IV, dziewczęta – godzina 10.30
 • Szkoła Podstawowa kl. V, chłopcy – godzina 11.00
 • Szkoła Podstawowa kl. V, dziewczęta – godzina 11.30
 • Szkoła Podstawowa kl. VI, chłopcy – godzina 12.00
 • Szkoła Podstawowa kl. VI, dziewczęta – godzina 12.30
 • Gimnazjum kl. III, chłopcy – godzina 13.00
 • Gimnazjum kl. III, dziewczęta – godzina 13.30
 • Gimnazjum kl. II, chłopcy – godzina 14.00
 • Gimnazjum kl. II, dziewczęta – godzina 14.30
 • Gimnazjum kl. I, chłopcy – godzina 15.00
 • Gimnazjum kl. I, dziewczęta – godzina 15.30.

Regulamin zawodów:
a)   w zawodach biorą udział uczniowie szkół podstawowych i uczniowie szkół gimnazjalnych,
b)   zawody odbędą się w następujących kategoriach wiekowych:

 • chłopców i dziewcząt szkół podstawowych; kl. IV- dystans  500 metrów, kl. V- dystans  500 metrów, kl. VI- dystans  500 metrów,
 • chłopców i dziewcząt szkół gimnazjalnych kl I, II, III, dystans 500 metrów, starty osobno dla każdego rocznika.

c)   zawody odbędą się na osadach; dwójkach – kajakach turystycznych,
d)   do zawodów dopuszczeni są uczniowie nie posiadający przeciwwskazań do zajęć  wf, których rodzice/ prawni opiekunowie wyrażają zgodę na ich udział w zawodach (zgodnie z zaleceniami WZSZ w Szczecinie) oraz deklarują ich umiejętność pływania. Weryfikację indywidualnych warunków startu  dokonuje opiekun grupy i zgłasza osady organizatorowi na liście zbiorczej potwierdzonej przez sekretariat szkoły.
e)   szkoła może zgłosić w jednej kategorii maksymalnie 3 osady, nie można łączyć uczniów z kilku szkół,
f)    zwycięzcą  Mistrzostw zostaje szkoła, która uzyska najwięcej punktów za starty w 2 rundach,
g)   na końcowy wynik drużyny składa się suma punktów zdobytych przez jej wszystkie osady w dwu rundach,
h)    kwestie sporne nie objęte niniejszym  regulaminem rozstrzyga Komisja w składzie Sędzia Główny, Przedstawiciel Centrum Żeglarskiego, Przedstawiciel MOS.

Nagrody
Za zwycięstwo w jednej rundzie – medale dla 3 pierwszych osad w każdej kategorii wiekowej.
Za zwycięstwo w Mistrzostwach – Dyplomy i Puchary dla szkół zajmujących miejsca 1-3.
Nagrody rzeczowe, upominki – w miarę możliwości organizatora.

Punktacja:
1 miejsce – 15 pkt
2 miejsce – 12 pkt
3 miejsce – 10 pkt
4 miejsce  – 9   pkt
5 – 8 miejsca – 8   pkt
9 – 12 miejsca – 6   pkt
13 – 16 miejsca – 4   pkt
17 – 20 miejsca – 2   pkt
>20 – 1   pkt

Suma punktów wszystkich startujących uczniów w dwóch rundach składa się na wynik sportowy szkoły.

Centrum Żeglarskie w Szczecinie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Wojewódzką Olimpiadę Młodzieży w klasie LASER 4,7. Wyścigi odbędą się w terminie od 2 do 3 lipca 2016 r. na Jeziorze Dąbie.
Znamy już terminy wakacyjnych zajęć dla poszczególnych sekcji! Instruktorzy i kapitanowie zobowiązani są poinformować członków swoich grup o terminach prowadzonych przez siebie zajęć.

PDF 48
Plan zajec WAKACJE 2016
W minioną sobotę grupa szczecińskich kajakarzy członków Sekcji Turystyki Kajakowej wyjechała z Centrum Żeglarskiego do Stralsundu. W pobliżu tego miasta, w miejscowości Altefähr, zwodowała kajaki i powiosłowała Cieśniną Strelasund w kierunku Wyspy Ummanz. Jest to kolejna eskapada młodych szczecińskich kajakarzy po niemieckich akwenach południowego Bałtyku.
Rok szkolny dobiega końca więc czas na ostatnie wieści przed wakacyjną przerwą związane z edukacją. Informujemy, że została wydana publikacja naukowa poruszająca temat potencjału żeglarsko-turystycznego.„Infrastruktura żeglarska i komponenty środowiska przyrodniczego transgranicznego obszaru Zalewu Szczecińskiego w opinii żeglarzy” to tytuł pracy doktorskiej, która powstała i została obroniona w oparciu o badania ankietowe i wywiady przeprowadzone z uczestnikami turystyki żeglarskiej, a także dokonana inwentaryzacja zagospodarowania żeglarskiego w wybranych 11 polskich i niemieckich marinach dookoła Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Autorem opracowania jest Barbara Osóch.
W poniedziałek 4 lipca Centrum Żeglarskie, jak co roku, rozpoczyna półkolonie żeglarskie.  Zapraszamy uczestników wraz z opiekunami w pierwszym dniu  półkolonii na godzinę 8.30 (w przypadku uczestników półkolonii sportowej na godzinę 9.00) do „białego namiotu”.
Dnia 27 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie rodziców dzieci uczestniczących w programie ENERGA. Zapraszamy do sali konferencyjnej Centrum Żeglarskiego.
Dnia 24.06.2016 r. o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne z uczestnikami i opiekunami obozu DZ-owego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do sali konferencyjnej Centrum Żeglarskiego.

Już za kilka dni startuje obóz kajakowy. W roku będzie to spływ morski po niemieckich akwenach, tym razem otaczających wyspę Rugię. To wodna włóczęga po rugijskim archipelagu, jednym z najpiękniejszych na Bałtyku. Aby dobrze poznać tą niezwykłą część Niemiec uczestnicy opłyną w tym roku połowę Rugii i odwiedzą także wyspy Ummanz i Hiddensee. Poznają także niezwykłe krajobrazy i unikatową przyrodę, zobaczą bukowe lasy, łąki, torfowiska i strome, wysokie urwiska.

18 czerwca 2016 r. w Złocieńcu wystartowały Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w klasie Optimist, ISA 407, LASER, Europa.
W związku z całkowitym zamknięciem Mostu Cłowego, zmienia się również organizacja ruchu drogowego i rozkład komunikacji miejskiej.
11-12 czerwca odbył się kolejny biwak kajakowy młodzieży z Centrum Żeglarskiego. Jego uczestnikami byli członkowie Sekcji Turystyki Kajakowej – głównie uczniowie szczecińskich szkół podstawowych. Wychowankowie Centrum Żeglarskiego zobaczyli południowe wybrzeża Zalewu Szczecińskiego i jego niezwykła przyrodę, pływali po otwartych wodach tego akwenu.
Już w najbliższy weekend ruszają tegoroczne Dni Morza. W tym roku do naszego miasta na ponad 30 jednostkach przypłynie ok. 650 żeglarzy z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. Znajdą się wśród nich także oldtimery.
7 czerwca wystartowały Międzyszkolne Mistrzostwa Szczecina w Kajakarstwie. W zawodach wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych (od klasy IV) i gimnazjów, podzielone na kategorie wiekowe oraz według płci. Młodzież walczyła na dystansie 500 m na kajakach turystycznych. Organizatorem imprezy było Centrum Żeglarskie i MOS.
Już po raz 11 w historii naszego miasta w drugi weekend czerwca (10-12.06.2016 r.), do nabrzeży przy Wałach Chrobrego oraz Wyspy Łasztownia zacumują wyjątkowe jednostki – OLDTIMERY. Można o nich śmiało powiedzieć, że pachną drewnem, historią i przygodą, bowiem zgodnie z definicją oldtimery to szacowne i wiekowe jednostki o tradycyjnym ożaglowaniu, które pracowały na morzu jako kutry rybackie, statki ratownicze, holowniki, lodołamacze itp.
Centrum Żeglarskie w Szczecinie uprzejmie informuje, że w dniu 20.06.2016 Urząd Miasta Szczecin przystępuje do realizacji przebudowy placu manewrowego przy suwnicy na przystani przy ul. Przestrzennej 19. W związku z powyższym, uprzejmie prosimy wszystkich armatorów o dopasowanie swoich planów wodowania jednostek do terminów prowadzonych prac. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 20.10.2016 r. Wspomniane wyżej terminy są datami orientacyjnymi i mogą ulec zmianie, o czym będziemy niezwłocznie informować.
Informujemy, że w terminie od 15.06.2016 do 22.06.2016 zajęcia prowadzone przez Grzegorza Durdynia zostały odwołane.

Termin odpracowania zajęć, instruktor ustali z rodzicami.
Międzyszkolne Mistrzostwa Szczecina w Kajakarstwie składają się z 2 rund. Zawody II rundy startują 7 czerwca 2016 r. w Centrum Żeglarskim. Organizatorem jest Centrum Żeglarskie, pod nadzorem MOS.
Zapraszamy wszystkich żeglarzy na Regaty o Puchar Magnolii, które odbędą się w dniach 4-5 czerwca 2016 r. na jeziorze Dąbie. Będzie to jednocześnie impreza wpisująca się w cykl obchodów 50-lecia naszego pięknego oldtimera MAGNOLIA. Dodatkowo, w sobotę 4 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na występ zespołu szantowego STARY SZMUGLER.
Rejs Darem Szczecina, którego kapitanem jest Jerzy Szwoch, odbył się w terminie od 25.05.2016 do 29.05.2016. Celem trasy były porty w Świnoujściu, Rønne oraz Kołobrzegu. W wyprawie uczestniczyli członkowie sekcji Daru Szczecina, Zrywa oraz Magnolii.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Tytuł projektu: Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej Nr umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.06.01.01-32-013/09-00 z dnia 29.01.2010 roku