• Już  najbliższy weekend, 13-15 lipca, na Nabrzeżu Pasażerskim i Bulwarze Piastowskim w Szczecinie obchodzić będziemy święto Odry. Jak co roku przy szczecińskich nabrzeżach przywitamy flisaków, którzy przypłyną do nas ponad 700 km od Gliwic, poprzez Wrocław, Głogów, Kostrzyn nad Odrą, aż do Szczecina.

   

   

  Dni Odry 2018  Tegoroczne święta „Dni Odry” oraz „Flisu Odrzańskiego” zapowiadają się bardzo ciekawie. Rok 2018 jest „Samorządowym Rokiem Rzeki Odry 2018” ,100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz stuleciem Ligi Morskiej i Rzecznej. Flis wyruszył z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą (Flis Warciański) i z Gliwic (Flis Odrzański), Szczecin będzie portem do którego wpłynie cała Sztafeta Herbowa Flisu nadodrzańskiego i nadwarciańskiego. 14 lipca z pokładu Nawigatora XXI będziemy mogli uroczyście powitać Flis Odrzański z tratwą flisacką na czele, która przypłynie po raz pierwszy w historii Flisu rzeką Wartą.

  Przez cały weekend na szczecinian i wszystkich gości czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. spotkania z Flisakami, którzy zaproszą do zwiedzania tratwy. Nie zabraknie także zwiedzania okrętu Marynarki Wojennej RP i jednostek Urzędu Morskiego w Szczecinie.

  Organizatorzy przygotowali także spływy kajakowe, koncerty szantowo – folkowe oraz koncerty, warsztaty i animacje dla dzieci.

   

  PDF 48

   

  Organizatorzy przygotowali także spływy kajakowe na trasach: Wyspa Jaskółcza - Szczecińska Wenecja - wyspa Grodzka - wyspa Jaskółcza oraz Dziewoklicz - Szczecińska Wenecja - wyspa Jaskółcza - wyspa Grodzka - wyspa Jaskółcza. Zapisy na spływy kajakowe prowadzone są elektronicznie  http://www.kajaki.szczecin.pl/news.php.

   

  Przez cały weekend przy Bulwarze Piastowskim zacumuje pływająca scena, na której będą odbywać się koncerty szantowo-folkowe, na której wystąpią: Etno Flow; After Blues; Chorzy; Kubryk; Mechanicy Szanty; GooseBumbs; Dair; Stary Szmugler.

   

  ZESPOŁY

   

  After Blues od lat należy do krajowej czołówki. Muzycy wierni bluesowi potrafią w perfekcyjny sposób nadać jego rdzennemu brzmieniu współczesny wymiar, przez co z jednakowym powodzeniem uwodzą swoich stałych fanów jak i publiczność, na co dzień odległą od klasycznego bluesowego kolorytu.

   

  Chorzy istnieją od 2008 roku. Wydali 3 albumy, dostępne w sklepach na terenie kraju oraz dystrybuowane przez sieć na świat. Zagrali blisko 400 koncertów w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. DAIR to szczecińska formacja grająca i śpiewająca muzykę celtycką. Siła różnych temperamentów tworzących dobry „team”.

   

  EthnoFlow to spotkanie trzech muzyków, którzy próbują instrumentami opisywać różnorodność kulturową świata. Tworzą dźwiękowe impresje, przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc.

   

  GooseBumps to siedmiu energetycznych i bardzo zdolnych mężczyzn. Każdy z nich to niewątpliwie nietuzinkowe postacie, które na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Muzyka, którą tworzą to przekrój repertuaru Pop, Electronic, Hip-Hop oraz R&B.

   

  Kubryk to grupa wokalno - instrumentalna, która od powstania w 1990 roku daje około 100 koncertów rocznie. Szczególnym powodzeniem zespół cieszy się w okresie letnim, od lat koncertując w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych polskiego wybrzeża.

   

  Mechanicy Shanty to zespół prezentujący, poza szantami, tradycyjnym folkiem morskim i piosenką żeglarską utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country.

   

  Zespół Stary Szmugler to grupa przyjaciół ze Szczecina, która od 16 lat uświetnia imprezy żeglarskie i folkowe w Polsce i za granicą. Grają tzw. muzykę okołomorską, do grona, której możemy zaliczyć utwory irlandzkie, szkockie a także pieśni żeglarskie, które swe źródło znajdują w szantach - dawnej muzyce z dawnych, drewnianych pokładów.

   

  Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski oraz Fundacja Flis Odrzański.

   

   Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Tytuł projektu: Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej Nr umowy o dofinansowanie UDA-RPZP.06.01.01-32-013/09-00 z dnia 29.01.2010 roku